Your word is a lamp to my feet

Библия на финно-угорских языках



Библия

Выбрать язык

Книги Ветхого Завета

Книги Нового Завета

предыдущая Главаследующая Главабез русского текста

КОКЫМШО КУРЫМСЕРЫШ КНИГА

ВТОРЯ КНИГА ПАРАЛИПОМЕНОН

27 Глава

Глава 27

1 Кугыжаланаш тӱҥалмыж годым Иофам коло вич ияш лийын, да тудо Иерусалимыште латкуд ий вуйлатен. Аважын лӱмжӧ Иеруша, тудо Садокын ӱдыржӧ лийын.1Двадцати пяти лет был Иоафам, когда воцарился, и шестнадцать лет царствовал в Иерусалиме; имя матери его Иеруша, дочь Садока.
2 Иофам шке Озий ачаж семынак Господьлан келшыше пашам ыштен, но тудын семын Господьын храмышкыже пурен огыл. А калык эшеат сулыкым ыштен илен.2И делал он угодное в очах Господних точно так, как делал Озия, отец его, только он не входил в храм Господень, и народ продолжал еще грешить.
3 Иофам Господьын пӧртын Кӱшыл капкажым чоҥен да Офелысе пырдыжыште шуко чоҥымо пашам ыштен.3Он построил верхние ворота дома Господня, и многое построил на стене Офела;
4 Тудо тыгак Иудан курыклаштыже ола-влакым, а чодыраште карман ден башне-шамычым чоҥен.4и города построил на горе Иудейской, и в лесах построил дворцы и башни.
5 Иофам аммон кугыжа дене кредалын да тудым сеҥен. Аммон-влак тудо ийын тудлан шӱдӧ талант шийым, лу тӱжем кор шыдаҥым да лу тӱжем кор шожым пуэныт. Тынарак йозакым нуно кокымшо да кумшо ийынат тӱленыт.5Он воевал с царем Аммонитян и одолел их, и дали ему Аммонитяне в тот год сто талантов серебра и десять тысяч коров пшеницы и ячменя десять тысяч. Это давали ему Аммонитяне и на другой год, и на третий.
6 Иофамын корныжо шке Господь Юмыжо ончылно чын лийын, сандене тудо вий-куатым поген.6Так силен был Иоафам потому, что устроял пути свои пред лицем Господа Бога своего.
7 Иофамын моло пашаже, чыла сарже да мом ыштымыж нерген «Израиль ден Иуда кугыжа-влакын курымсерыш книгаштышт» возымо.7Прочие деяния Иоафама и все войны его и поведение его описаны в книге царей Израильских и Иудейских:
8 Кугыжалан шогалмыж годым тудо коло вич ияш лийын да Иерусалимыште латкуд ий вуйлатен.8двадцати пяти лет был он, когда воцарился, и шестнадцать лет царствовал в Иерусалиме.
9 Вара Иофам шке ача-кочаж-влак деке ушнен, тудым Давид-Олаште тоеныт. Олмешыже кугыжалан Ахаз эргыже шогалын. 9И почил Иоафам с отцами своими, и похоронили его в городе Давидовом. И воцарился Ахаз, сын его, вместо него.


предыдущая глава Глава 27 следующая глава