Слово Твое - светильник ноге моей и свет стезе моей

Библия на финно-угорских языках



Библия

Выбрать язык

Книги Ветхого Завета

Книги Нового Завета

предыдущая главаследующая главабез русского текста

АГГЕЙ ПРОРОКЛЭН КНИГАЕЗ

КНИГА ПРОРОКА АГГЕЯ

2-тӥ ЛЮКЕТ

Глава 2

1Сизьыметӥ толэзьлэн кызь одӥгетӥ нуналаз Аггей пророк пыр Кузё-Инмар кыл вераз:1В седьмой месяц, в двадцать первый день месяца, было слово Господне через Аггея пророка:
2«Табере тазьы вера Иудеялэн кивалтӥсезлы, Салафиильлэн Зоровавель пиезлы, но Иоседеклэн Иисус пиезлы, быдӟым иерейлы, калыклэн кылем люкетэзлы но:2скажи теперь Зоровавелю, сыну Салафиилеву, правителю Иудеи, и Иисусу, сыну Иоседекову, великому иерею, и остатку народа:
3”Кылиз-а кин ке но тӥ пӧлы та Коркалэсь азьвыл данлыксэ адӟись мурт, кыӵеен тӥ али сое адӟиськоды? Тӥляд син азяды со номыр кадь но ӧвӧл-а?3кто остался между вами, который видел этот дом в прежней его славе, и каким видите вы его теперь? Не есть ли он в глазах ваших как бы ничто?
4Нош али сэзь-сэзь кариськы, Зоровавель, – шуэ Кузё-Инмар, – сэзь-сэзь кариськы, Иоседеклэн Иисус пиез, – быдӟым иерей! Сэзь-сэзь кариськы, музъем вылысь вань калык, – шуэ Кузё-Инмар. Ужалэ, Мон тӥледын, – шуэ Саваоф Кузё-Инмар.4Но ободрись ныне, Зоровавель, говорит Господь, ободрись, Иисус, сын Иоседеков, великий иерей! ободрись, весь народ земли, говорит Господь, и производите работы, ибо Я с вами, говорит Господь Саваоф.
5Египетысь потэм берады Мынам тӥледлы сётэм сӥзён-косонэ, Мынам Духе тӥ пӧлын улэ: эн кышкалэ!”5Завет Мой, который Я заключил с вами при исшествии вашем из Египта, и дух Мой пребывает среди вас: не бойтесь!
6Уго тазьы шуэ Саваоф Кузё-Инмар: эшшо одӥг пол, –
со ӝоген луоз,
Мон сэзъяло инмез но музъемез, зарезез но кӧс интыез,
6Ибо так говорит Господь Саваоф: еще раз, и это будет скоро, Я потрясу небо и землю, море и сушу,
7вань калыкъёсты зуркато,
соку вань калыкъёс пӧлысь быръемъёс лыктозы,
соку Мон та Коркаез данлыкен тырмыто, – шуэ Саваоф Кузё-Инмар.
7и потрясу все народы, и придет Желаемый всеми народами, и наполню дом сей славою, говорит Господь Саваоф.
8Мынам азвесе, Мынам зарние, – шуэ Саваоф Кузё-Инмар.
8Мое серебро и Мое золото, говорит Господь Саваоф.
9Берпумезлэн храмлэн данэз азьвылэзлэсь бадӟымгес луоз, –
шуэ Саваоф Кузё-Инмар;
та интыын Мон тупаса улон сёто, – шуэ Саваоф Кузё-Инмар».
9Слава сего последнего храма будет больше, нежели прежнего, говорит Господь Саваоф; и на месте сем Я дам мир, говорит Господь Саваоф.
10Укмысэтӥ толэзьлэн кызь ньылетӥ нуналаз, Дарий кыкетӥ арзэ эксэйын пукыку, Кузё-Инмар дорысь Аггей пророклы верамын вал:10В двадцать четвертый день девятого месяца, во второй год Дария, было слово Господне через Аггея пророка:
11«Тазьы шуэ Саваоф Кузё-Инмар: священникъёслэсь закон сярысь юа но соослы шу:11так говорит Господь Саваоф: спроси священников о законе и скажи:
12кин ке но дӥсь сӧзы вылаз поныса вӧсям сӥль нуыкуз, сӧзыеныз нянь борды яке пӧзьтэм сиён борды, яке вина борды, яке вӧй борды, яке кыӵе ке сиён борды йӧтӥськиз ке, со дун-чылкыт луоз-а?» Священникъёс ответ сётыса шуизы: «Уз».12если бы кто нес освященное мясо в поле одежды своей и полою своею коснулся хлеба, или чего-либо вареного, или вина, или елея, или какой-нибудь пищи: сделается ли это священным? И отвечали священники и сказали: нет.
13Собере Аггей шуиз: «Нош таос борды йӧтӥськиз ке кулэм мурт борды йӧтӥськыса саптаськем мурт, соку таос саптаськозы-а?» Священникъёс ответ сётыса шуизы: «Саптаськемын луозы».13Потом сказал Аггей: а если прикоснется ко всему этому кто– либо, осквернившийся от прикосновения к мертвецу: сделается ли это нечистым? И отвечали священники и сказали: будет нечистым.
14Соку Аггей ответ сётыса шуиз:
«Сыӵе со та калык, сыӵе та выжы Мон азьын, – шуэ Кузё-Инмар, –
сыӵеесь соослэн киынызы лэсьтэм вань ужъёс!
Кыӵе гинэ соос курбон уг ваё, ваньмыз со кырсь, саптаськемын.
14Тогда отвечал Аггей и сказал: таков этот народ, таково это племя предо Мною, говорит Господь, и таковы все дела рук их! И что они приносят там, все нечисто.
15Нош али сюлэмдэс-малпандэс берлане,
та нуналлэсь азьвыл ортчем дырез эскерыны берыктэ,
соку Кузё-Инмарлэн храмезлы из вылэ из понэмын ӧй на вал.
15Теперь обратите сердце ваше на время от сего дня и назад, когда еще не был положен камень на камень в храме Господнем.
16Озьы луэ вал: чумолё пушкы кызь мера тэре вал,
нош мертало но тодо: отын дас мера гинэ понэмын;
вина нюртон гу доры лыктыса малпало вал
витьтон мера омыртыны,
нош отын, зэмзэ ке, кызь мера гинэ винаез.
16Приходили бывало к копне, могущей приносить двадцать мер, и оказывалось только десять; приходили к подточилию, чтобы начерпать пятьдесят мер из подточилия, а оказывалось только двадцать.
17Ю-няньды вылэ сынэм висён уськытыса, ӵужектытыса,
ас киыныды будэтэм емыштэс йӧзорен шуккыса,
тӥледыз вӧсь кари,
нош тӥ Мон пала ӧд берытске, – шуэ Кузё-Инмар.
17Поражал Я вас ржавчиною и блеклостью хлеба и градом все труды рук ваших; но вы не обращались ко Мне, говорит Господь.
18Сюлэмдэс-мылкыддэс туннэ нуналлэн берланяз – ортчем нуналэ –
укмысэтӥ толэзьлэн кызь ньылетӥ нуналэз пала берыктэ.
Соку Кузё-Инмарлэсь храмзэ пуктыны кутскемын вал ни.
Со нуналъёс ӵоже мар луиз, сое эскере-чаклалэ,
сюлэмдэс-мылкыддэс тае тодон пала берыктэ:
18Обратите же сердце ваше на время от сего дня и назад, от двадцать четвертого дня девятого месяца, от того дня, когда основан был храм Господень; обратите сердце ваше:
19кеносъёсады кидысты вань на-а?
Татчыозь виноградпуд но, смоквапу но, гранатпу но
емыш ӧз на сётэ;
нош та нуналысен Мон соосты бакель каро».
19есть ли еще в житницах семена? Доселе ни виноградная лоза, ни смоковница, ни гранатовое дерево, ни маслина не давали плода; а от сего дня Я благословлю их.
20Толэзьлэн кызь ньылетӥ нуналаз кыкетӥ ползэ Кузё-Инмар дорысь Аггейлы верамын вал:20И было слово Господне к Аггею вторично в двадцать четвертый день месяца, и сказано:
21«Иудеялэн кивалтӥсезлы Зоровавельлы шу:
”Мон инэз но музъемез зуркато;
21скажи Зоровавелю, правителю Иудеи: потрясу Я небо и землю;
22эксэйлыкъёслэсь престолъёссэс сэрпалто,
язычникъёслэн эксэйлыкъёссылэсь кужымзэс быдто,
ожмаськон уробооссэс кымалто отын пукисьёсыныз валче,
погыртэмын луозы валъёссы, соос вылын пукисьёс но,
ог-огзылы ваче пумит мечен султозы.
22и ниспровергну престолы царств, и истреблю силу царств языческих, опрокину колесницы и сидящих на них, и низринуты будут кони и всадники их, один мечом другого.
23Со нуналэ, – шуэ Саваоф Кузё-Инмар, –
Мон тонэ, Зоровавель, Салафиильлэн пиез, Мынам ляльчие, –
шуэ Кузё-Инмар, –
бордам басьто но печатез кадь возё, уго Мон тонэ бырйи, –
шуэ Саваоф Кузё-Инмар”».
23В тот день, говорит Господь Саваоф, Я возьму тебя, Зоровавель, сын Салафиилев, раб Мой, говорит Господь, и буду держать тебя как печать, ибо Я избрал тебя, говорит Господь Саваоф.


предыдущая глава Глава 2 следующая глава